Kochalski RPP: Mrożenie cen prądu nic nie zmienia ws stóp procentowych

  • Home
  • Forex Trading
  • Kochalski RPP: Mrożenie cen prądu nic nie zmienia ws stóp procentowych

cezary kochalski rpp

Na slajdzie wskazano także, że reakcja polityki pieniężnej na szoki jest elastyczna i zależy od ich przyczyn oraz oceny trwałości ich skutków, w tym wpływu na procesy inflacyjne. Ze slajdu wyświetlanego w trakcie prezentacji Kochalskiego wynika, że w założeniach polityki pieniężnej na 2025 r. Zawarto także stwierdzenie, iż polityka pieniężna jest prowadzona w taki sposób, aby sprzyjać utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego orz stabilności systemu finansowego. W trakcie rozmowy pojawiło się także pytanie o wpływ klęsk żywiołowych, takich jak powódź, na inflację i politykę pieniężną. Kochalski zwrócił uwagę na to, że tego rodzaju wydarzenia mogą mieć istotny wpływ na gospodarkę, zwłaszcza w kontekście wzrostu cen żywności, choć na ten moment trudno oszacować pełne konsekwencje powodzi.

Wciąż cięcia w pierwszej połowie roku najbardziej prawdopodobne

Wynikało z niej, w wariancie całkowitego odmrożenia cen energii od 1 stycznia 2025 r., że średnioroczna inflacja CPI w 2025 r. (wobec 5,2 proc. w Zawieszone operacje za pośrednictwem banku ziwi poprzedniej, lipcowej projekcji i 3,7 proc. w tym roku). Inflacja silnie wzrosłaby z obecnych około 5 proc. W drugim, a następnie utrzymywałaby się powyżej 4 proc.

cezary kochalski rpp

Jak wzrost cen przełoży się na konsumpcję?

Opłata mocowa, wynosząca kilkanaście złotych miesięcznie. Jednocześnie rząd zdecydował natomiast, że nie przedłuży działań osłonowych dla biznesu i samorządów. Mimo zgłaszanych przez Dąbrowskiego i Masłowską wątpliwości wciąż w RPP rysuje się większość, która wskazuje pierwszą połowę roku (marzec lub drugi kwartał) jako prawdopodobny moment pierwszej obniżki stóp. Cezary Kochalski, Henryk Wnorowski, Wiesław Janczyk i Ludwik Kotecki. Dodał, że na tle innych ośrodków i instytucji międzynarodowych NBP ma bardziej konserwatywny przebieg prognoz dla aktywności gospodarczej, widzi ryzyka dla inflacji i jej wyższą ścieżkę niż w projekcji lipcowej, w związku z tym należy “rozważnie podejść do zmian stóp procentowych”.

Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera Hedging to minimalizacja ryzyka rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego. Zdecydowana większość członków RPP wskazuje marzec jako pierwszy miesiąc, kiedy będzie można odpowiedzialnie rozmawiać o obniżkach – mówił w Radiu Białystok Wnorowski.

Obniżka stóp pod koniec roku? Tylko w skrajnej sytuacji

  1. Produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła w październiku o 9,6 proc.
  2. – Ona nie wspiera obniżek stóp, może wpłynąć na ich skalę i je opóźnić – orzekła Masłowska.
  3. (wobec 5,2 proc. w poprzedniej, lipcowej projekcji i 3,7 proc. w tym roku).

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. Według niego, podtrzymanie decyzji rządu o zniesieniu osłon w przyszłym roku może mieć wpływ na siłę nabywczą konsumentów – czyli ją osłabić, a to z kolei może wpłynąć na niższą dynamikę PKB, wzmocnić dezinflację, ale jednocześnie mieć wpływ na oczekiwania inflacyjne. Według Kochalskiego, wariant podwyżek stóp procentowych w świetle dostępnych danych jest wykluczony. Moment na dyskusję i ewentualną decyzję o stopach to I kwartał przyszłego roku i mrożenie cen prądu nic nie zmienia – powiedział w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, członek RPP Cezary Kochalski. Członek RPP ocenił, że w dyskusji na posiedzeniu listopadowym ważna była analiza otoczenia polskiej gospodarki. Przyjęte we wrześniu przez RPP założenia polityki pieniężnej na 2025 wskazują, że potrzebna jest pewna elastyczność w określaniu tempa powrotu inflacji do cel – poinformował członek RPP Cezary Kochalski.

Kochalski z RPP: Założenia na ’25 wskazują na elastyczność w tempie obniżania inflacji

Jednak luźna polityka fiskalna jest czynnikiem, który może nieco modyfikować siłę przekonań o cięciach stóp. W perspektywie długoterminowej, NBP zakłada, że inflacja powróci do celu w 2026 roku, choć wiele zależy od rozwoju sytuacji zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Kochalski podkreślił, Jak mogą być podłogi handlowe które mogą dostosować się do trwającej pandemii że decydujący wpływ na przyszłe decyzje będą miały czynniki takie jak ceny energii, koszty pracy oraz polityka fiskalna rządu.

Średniokwartalnie w drugiej połowie roku. Wobec zapowiedzi rządu dotyczących przedłużenia mrożenia cen energii wygląda na to, że to ta ścieżka będzie bliższa rzeczywistości. Zresztą dokładnie to samo dwa tygodnie temu podczas konferencji po posiedzeniu RPP mówił prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński. Podkreślał, że decyzje rządu odsuwają w czasie obniżki stóp procentowych. – Gdyby nastąpiło zacieśnienie polityki fiskalnej, to moglibyśmy szybciej przystąpić do luzowania – mówił.

Leave A Comment

X
Call Now Button